610میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در کردستان صورت گرفته است
۱۳۹۵/۱۱/۷
استاندار کردستان میزان سرمایه گذاری خارجی در استان را 610 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده در دولت تدبیر و امید و برای اولین بار در کردستان اتفاق افتاده است.

به گزارش ثریا، عبدالمحمد زاهدی روز پنجشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه تا قبل از دولت یازدهم حتی یک مورد سرمایه گذاری خارجی در این استان وجود نداشت ادامه داد: تمامی سرمایه گذاری های صورت گرفته در استان ملموس و بر روی زمین قابل مشاهده و راستی آزمایی است.
وی با بیان اینکه به نتیجه رسیدن و مشاهده ثمرات و اثرات سرمایه گذاری های خارجی و ابعاد اجرایی پروژه ها زمانبر است اظهار داشت: از آغاز به کار دولت تدبیر و امید 18 گروه و بنگاه اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان ابراز تمایل کردند که از این تعداد جذب پنج سرمایه گذار به نتیجه رسید.
زاهدی با اشاره به اینکه اشتغال و سرمایه گذاری دو مشکل اصلی و عمده مردم در این استان است اضافه کرد: با بهره برداری کامل پروژه ها و طرح های سرمایه گذاران خارجی برای دو هزار نفر بطور مستقیم شغل ایجاد خواهد شد و پنج هزار و 400 نفر نیز بصورت غیر مستقیم صاحب شغل خواهند شد.
استاندار کردستان شرکت سرزمین شادی های آربابا بانه با 27 میلیون دلار، طلای ساریگونی با 103 میلیون دلار و فولاد گستر الماس با 430 میلیون دلار را از جمله سرمایه گذاران خارجی ذکر کرد و افزود: کارخانه تولید سیگار سقز با 43 میلیون دلار و شرکت رووناکی شار با 5/7 میلیون دلار سرمایه در حال اجرای پروژه های خود هستند.
زاهدی ادامه داد: برخی از پروژه ها نظیرطلای ساریگونی علیرغم داشتن مشکلات جدی در گذشته در این دولت به رفع مشکلات آن اقدام ، افتتاح و به بهره برداری رسیده است و برخی دیگر از پروژه ها مانند کارخانه سیگار سقز و سرزمین شادی های آربابا اوایل سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.
وی افزود: با تلاش ها و تمهیدات اندیشیده شده شرکت فولاد گستر الماس که سرمایه گذارانش عراقی هستند تا اواخر سال 98 به بهره برداری خواهد رسید و شرکت رووناکی شار نیز که تمایل به سرمایه گذاری در احداث مجتمع تجاری اداری در سنندج دارد به زودی شروع بکار خواهد کرد.
وی همچنین به رقم 26 میلیون دلاری سرمایه گذاری خارجی مصوب در سامانه سازمان سرمایه گذاری وزارت اقتصاد و دارایی نیز اشاره کرد و گفت: در آن سامانه میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب شده به جای 610 میلیون دلار 26 میلیون دلار ذکر شده است.
زاهدی اضافه کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاران خارجی طرح های مذبور در استان از اعتبارات ریالی در اجرای طرح ها استفاده می کنند در سامانه سرمایه گذاری خارجی وزارت اقتصاد ثبت نشده است.
استاندار کردستان در پایان بر اهمیت وحدت رویه و تسهیل امور در جذب سرمایه گذاران به استان تاکید کرد و گفت: هر کسی در هر جایگاهی اگر خود را دلسوز کردستان می داند تلاش کند تا سرمایه گذاران واقعی جذب استان شوند و در این راه همراه وکمک حال دولت باشند.

 

 

 
  print
 
 

اخبار مرتبط

 

 

 
 

© 2015 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه اقتصاد ملی نیوز می باشد.