ایران به دلیل قطع صادرات گاز از ترکمنستان شکایت می کند
۱۳۹۵/۱۰/۱۵
شرکت ملی گاز ایران دخالت وزارت امورخارجه ترکمنستان در دعوای حقوقی میان این شرکت و شرکت ترکمن گاز را خلاف صریح مفاد قرارداد دو کشور دانست و اعلام کرد که به دلیل بی نتیجه بودن مذاکرات دوجانبه برای حل اختلافات، ایران شکایت از شرکت ترکمن گاز در مراجع داوری بین المللی را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش ثریا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، این شرکت سه شنبه شب در پاسخ به اطلاعیه صادره مورخ 3 ژانویه 2017 « 14 دی ماه » وزارت امور خارجه ترکمنستان در خصوص قطع صادرات گاز به ایران مواردی را اعلام کرد که در زیر می آید:

1) شرکت ملی گاز ایران در طول سال های اخیر، مطالبات جاری وبخشی از بدهی قبلی خود را به شرکت ترکمن گاز که بالغ بر بیش از4.5میلیارد دلار گردیده، با حسن نیت و از طرق مختلف پرداخت نموده است.
بنابراین آنچه به عنوان بدهی شرکت ملی گاز ایران مطرح است، مربوط به سال های تحریم بوده، ضمن اینکه در آن دوره نیز اگرچه امکان پرداخت مستقیم به دلیل تحریم های بین المللی مقدور نبوده اما مبالغ متنابهی با توافق دوطرف در قالب صادرات کالا و خدمات به شرکت ترکمن گاز پرداخت شده و نیز صدها میلیون دلار برای صادر کنندگان صادرات کالا و خدمات، از طرف شرکت ملی گاز ضمانت نامه صادر شده است.
2) به موازات مذاکرات در خصوص نحوه بازپرداخت بدهی ها، شرکت ملی گاز به علت تخلفات عدیده شرکت ترکمن گاز از مفاد قرارداد از جمله درکیفیت و کمیت گاز تحویلی که شرکت اخیر را مشمول جرایم مقرر در قرارداد می نماید، به جدّ متقاضی مذاکره و تصمیم گیری در این موارد نیز بوده که در عمل بدون پاسخ مانده است.
3) در هرحال شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که راه حل اختلافات حقوقی، قراردادی و مالی بین این شرکت و شرکت ترکمن گاز در قرارداد به روشنی پیش بینی شده و دو طرف باید منحصرا از مسیر تعیین شده در آن برای حل اختلافات خود اقدام نمایند. بر این اساس شرکت ملی گاز ایران همواره در خصوص اختلافات با شرکت ترکمن گاز تنها راه حل را مذاکرات رو در رو می دانسته که با توجه به اینکه این رویه به رغم ده ها ساعت مذاکره و پیگیری های مستمر این شرکت، تاکنون نتیجه ای در بر نداشته، لذا شرکت ملی گاز ایران، فرایند ارجاع اختلافات به داوری بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است.
4) لازم به تاکید است که بر اساس مفاد صریح قرارداد، شرکت ترکمن گاز، حتی در صورت وجود بدهی یا تاخیر در پرداخت، مجاز به قطع جریان گاز نبوده و چنین اقدامی نقض آشکار قرارداد بوده و نشانگر اینست که شرکت ترکمن گاز در مبادلات بین المللی، شریکی قابل اطمینان نیست. 
5) با توجه به اینکه شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که اختلافات مالی و حقوقی مطرح شده صرفا بین دو شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران می باشد، لذا انتظار براین است که مقامات محترم سیاسی ترکمنستان اجازه دهند که دوطرف در چارچوب مفاد قرارداد و اصول تجاری به مذاکره و حل و فصل اختلافات خود بپردازند. ضمن اینکه دخالت وزارت محترم امور خارجه ترکمنستان در دعوای حقوقی بین دو شرکت، خلاف صریح مفاد قرارداد موجود نیز می باشد.
6 ) موضع رسمی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قطع جریان صادرات گاز به وسیله شرکت ترکمن گاز، پیش از این در تاریخ 1 ژانویه 2017 از طریق تارنمای اینترنتی این شرکت منتشر گردیده و با توجه به آزادی بیان برای رسانه ها در جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی گاز ایران مسئولیتی در قبال سایر مطالب انتشار یافته در رسانه ها در این مورد و صحت و سقم آن ها ندارد.
این اطلاعیه شرکت ملی گاز ایران در شرایطی صادر شد که وزارت امور خارجه ترکمنستان روز گذشته در ماجرای اختلافات گازی دو کشور بصورت علنی مداخله و به صورت رسمی در این زمینه بیانیه ای منتشر کرد.
وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد عشق آباد که سالیانه حدود 9 میلیارد متر مکعب گاز به ایران صادر می کند، چون پول طلب قبلی خود از سال 2013 را از شرکت ملی گاز ایران دریافت نکرده، صادرات گاز خود را قطع کرده است. این وزارتخانه در عین حال مبلغ بستانکاری خود از ایران را فاش نکرد. 

 

 
  print
 
 

اخبار مرتبط

 

 

 
 

© 2015 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه اقتصاد ملی نیوز می باشد.