1397/04/14 11:37 ق ظ
کد خبر : 44
تفسیر رسانه‌های خارجی از تهدید روحانی
ثریا: قریبا اکثر رسانه‌های غربی و عربی، اظهارات روحانی را تهدیدی تلویحی برای بستن تنگه هرمز و متوقف کردن صادرات نفت کشور‌های مجاور تفسیر کردند.
به گزارش ثریا:  رسانه‌های خارجی تفسیر‌های نسبتا مشابهی از هشدار نفتی رئیس‌جمهور ایران ارائه کردند. به گزارش فرارو، در روز‌های اخیر مقامات بلندپایه وزارت خارجه آمریکا، به منظور افزایش فشار‌های اقتصادی بر ایران، از تمام مشتریان نفت ایران، درخواست کرده‌اند که واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. با توجه به اهمیت چنین درخواستی، قیمت‌های جهانی نفت فورا افزایش یافت. امری که باعث شد مقامات آمریکایی اظهارات خود را تعدیل کنند. آن‌ها اعلام کرده‌اند آمریکا ممکن است مورد به مورد به مشتریان مشخص نفت ایران معافیت تحریمی دهند.

البته به نظر می‌رسد که چنین انعطافی، بیش از آنکه ناشی از تعدیل سیاست ستیزه‌جویانه آمریکا در برابر ایران باشد، از نگرانی از افزایش ناگهانی قیمت‌های نفت در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا متاثر است. در همان زمان مطرح شدن درخواست نفتی آمریکا، یک مقام آگاه در وزارت نفت ایران در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد قطع کامل صادرات نفت ایران به سادگی ممکن نیست. واکنش بعدی ایران به تحریم نفتی از یک مقام بلندپایه‌تری صادر شد. حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در جریان سفر به اروپا به این مسئله واکنش نشان داد و گفت: "آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید. " این اظهارات سریعا توجه رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را جلب کرد. خبرگزاری رویترز در گزارشی از سوئیس هشدار روحانی را تهدید صادرات همسایگان دانست و نوشت: " ظاهرا روز سه‌شنبه رئیس‌جمهور حسن روحانی، به بر هم زدن محموله‌های نفتی کشور‌های مجاور، در صورت استمرار واشنگتن به پیگیری هدفش برای اجبار همه کشور‌ها به توقف خرید نفت از ایران، تهدید کرد".

به گفته این خبرگزاری با بیان اینکه مقامات ایران در سابق به بستن تنگه هرمز تهدید کرده بودند، مدعی شد اظهارات روحانی قابل تفسیر است. تقریبا اکثر رسانه‌های غربی و عربی، اظهارات روحانی را تهدیدی تلویحی برای بستن تنگه هرمز و متوقف کردن صادرات نفت کشور‌های مجاور تفسیر کردند. روزنامه دیلی‌استار در همین رابطه نوشت: " ایران به بر هم زدن محموله‌های نفت همسایگان تهدید کرد". شورای سردبیری روزنامه آمریکایی وال‌ستریت‌ژورنال، سرمقاله امروز این روزنامه را به هشدار روحانی اختصاص داد. این روزنامه پس از تشریح برخی ناآرامی‌های ایران و فشار اقتصادی بر این کشور، در خصوص هشدار روحانی نوشت: " آقای روحانی روز سه شنبه با تهدید به مختل کردن محموله‌های نفتی کشور‌های همسایه در خاورمیانه واکنش نشان داد. اما این امر، مداخله آمریکا برای استمرار جریان نفت از تنگه هرمز را در پی خواهد داشت.

با توجه به اینکه هر بشکه نفت از قبل تقریبا ۷۵ دلار قیمت دارد، آمریکا افزایش قیمت نفت را نمی‌خواهد". وال‌ستریت‌ژورنال هشدار دارد که اگر ایران رفتارش را تغییر ندهد، با ریسک‌های بسیار بزرگتری مواجه خواهد شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی هشدار روحانی را با اعلامیه امارات برای افزایش تولید نفت مرتبط دانست و نوشت: " همزمان با اعلام امارات مبنی بر اینکه می‌تواند تولید را بیشتر کند، ایران یک هشدار نفتی صادر کرد". این خبرگزاری ادامه داد: " روحانی افزود که اگر صادرات نفت خام ایران تهدید شود، صادرات سایر خاورمیانه هم تهدید خواهد شد". آسوشیتدپرس افزود: " روحانی جزئیاتی نداد، اما ایران برای مدت طولانی اعلام کرده که می‌تواند تنگه هرمز را ببندد". شبکه ای‌بی‌سی‌نیوز گزارش آسوشیتدپرس را بازنشر کرد. در رسانه‌های منطقه هم تفسیر‌های مشابهی از اظهارات روحانی ارائه شد. روزنامه نشنال امارات در این باره نوشت: " ایران قول داد که اگر تحریم‌های آمریکا فشار بیاورد، به تجارت نفت حمله کند". روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نوشت: " حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، به متوقف کردن محموله‌های نفت در منطقه در صورت استمرار تلاش آمریکا برای وادار کردن متحدانش به توقف خرید نفت کشور ایران، تهدید کرد".

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :