١٤٠٠/٠٦/١٥ ٤:١٧ ب ظ
کد خبر : ٣٨١٩٨٨
رشد سهم ایران در ترانزیت بین‌المللی با افتتاح خط آهن میانه-بستان‌آباد-تبریز ؛
کاهش ۵ ساعته تهران - تبریز با قطار
ثریا: مدیرعامل شرکت بالاست از رشد سهم ایران در ترانزیت بین‌المللی با افتتاح خط آهن میانه - بستان‌آباد - تبریز سخن گفت.
به گزارش ثریا: حمیدرضا ترقی در حاشیه افتتاح راه‌آهن میانه - بستان‌آباد - تبریز با بیان اینکه شرکت مهندسی ساختمان و تأسیسات راه‌آهن (بالاست) یکی از شرکت‌های باسابقه در حوزه صنعت حمل‌ونقل ریلی است، گفت: طرح احداث راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر، از جمله پروژه‌های مهم و سودآوری است که به دست متخصصین توانمند این شرکت در حال اتمام و افتتاح است.

مدیرعامل شرکت بالاست، فعالیت‌های این شرکت در طرح احداث راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز را تشریح و بیان کرد: این شرکت در اسفندماه سال ۱۳۹۵، نسبت به عقد قرارداد با شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور در زمینه اجرای روسازی راه‌آهن میانه - بستان‌آباد اقدام کرد.
 
وی ادامه داد: این خط ریلی در شش قطعه و به طول ۱۳۲ کیلومتر از ایستگاه میانه شروع‌ شده و با گذر از مسیر کوهستانی و عبور از شهر‌های ترکمانچای و تیکمه داش به ایستگاه راه‌آهن بستان‌آباد متصل می‌شود. در فاز بعدی این طرح، روسازی راه‌آهن بستان‌آباد – ایل گلی در یک مسیر ۷۱ کیلومتری به این شرکت واگذار شد.

طرح احداث راه‌آهن میانه - بستان‌آباد- تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر با هدف کاهش ۱۱۴ کیلومتری مسیر ریلی از شمال غرب به مرکز کشور و با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریالی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که با اتمام عملیات اجرایی این طرح، زمان حرکت قطار تهران - تبریز حدود پنج ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش می‌یابد و این امر در کاهش هزینه‌های تمام‌شده جابه‌جایی کالا و مسافر داخلی و همچنین رشد سهم ایران در ترانزیت بین‌المللی در منطقه نقش اساسی دارد.
 
اشتغال‌زایی برای ۲۰۰ نفر، بهبود شبکه ترابری منطقه و افزایش ایمنی سیر، کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، توسعه اقتصادی، گردشگری، ارتقای شاخص‌های حمل‌ونقل ریلی، ظرفیت جابه‌جایی سالانه هفت میلیون تن بار و دو میلیون نفر مسافر از مزایای این طرح توسعه‌ای در استان آذربایجان شرقی است.
با برگردوندن مشتری‌ها به سایت فروشت رو بیشتر کن


در این مسیر، ۱۹ ایستگاه به واگن‌های باری و مسافربری سرویس خواهد داد. نکته حائز اهمیت این پروژه این است که اتصال این خط به راه‌آهن نخجوان، ایروان و تفلیس از طریق جلفا و دیگر مرز‌های آبی و خاکی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به کشور‌های جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می‌انجامد و بخشی از کریدوری است که کشور‌های آسیای میانه را به اروپا متصل خواهد کرد.

با توجه به گفته‌های مدیرعامل شرکت بالاست و مطابق گزارش مجمع مدیریتی، از این پروژه برای شرکت به میزان یکهزار و ۷۴۹ میلیارد ریال درآمدزایی حاصل شده و در مجموع برای سهامداران خود به میزان ۴۷۷ هزار و ۸۲۸ میلیون ریال سودآوری داشته است.

پروژه مذکور، بخش کوچکی از درآمد‌های مربوط به سبد خدمات پیمانکاری شرکت بالاست را شامل می‌شود. این سبد پروژه‌هایی دیگری نظیر زیرسازی و روسازی افزایش خطوط راه‌آهن تهران – کرج، تقاطع غیر همسطح سنجان اراک، ساختمان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه یاسوج، ایستگاه راه‌آهن شمتیغ در محور خواف- هرات و احداث ۵۰ واحد مسکونی در شهرک ناز را شامل میشود. از دیگر پروژه‌های شاخص این شرکت در سال‌های اخیر، اتمام و افتتاح راه آهن خواف- هرات در سال ۱۳۹۹ بوده است.

این شرکت در حوزه‌های دیگری نظیر تولید بالاست، نگهداری ساختمان و تأسیسات و خدمات حمل‌ونقل ریلی فعالیت می‌کند.

شرکت بالاست با دارا بودن رتبه‌های ممتاز در حوزه راه و ترابری و ساختمان، ۱۲ معدن فعال، ۴۳۰ دستگاه واگن و همچنین ناوگان مجهز ماشین‌آلات و تجهیزات با به‌کارگیری نیرو‌های متخصص، یکی از شرکت‌های پیمانکاری شناخته‌شده کشور و زیرمجموعه بانک مسکن است.

میزان کل درآمد شرکت بالاست در سال ۱۳۹۸ برابر یکهزار و ۳۴۹ میلیارد ریال و مجموع سودآوری شرکت برابر ۷۱ هزار و ۴۱۹ میلیون ریال است، همچنین میزان کل درآمد شرکت در سال ۱۳۹۹ برابر یکهزار و ۸۶۱ میلیارد ریال و مجموع سودآوری شرکت برابر ۵۲ هزار و ۲۹۹ میلیون ریال است.

منبع: پارسینه
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :